Public Skills Australia has established several networks and subcommittees that our work will progress through. These groups provide key insights into the effectiveness of our training products.

How to join a subcommittee or network

Whichever way you choose to collaborate with Public Skills Australia, we invite you to join us to innovate and support our important industry-sectors.

If you have a particular interest in Workforce Planning or Training Product Development, there are several ways to get involved.

To nominate to join, please select the network or subcommittee below to access a nomination form.

For more information on our networks and subcommittees, contact info@publicskillsaustralia.org.au.

Subcommittees

Training Product Development Subcommittee

Chair: Graeme Murphy

Members:

Air Services Australia

Australasian Fire and Emergency Service Authorities Council

Australia New Zealand Policing Advisory Agency

Department of Defence

Queensland Fire and Emergency Services

TAFE Directors Australia

United Firefighters Union of Australia

Nomination Form

Workforce Planning Subcommittee

Chair: Robert Rodgers

Members:

Australia New Zealand Policing Advisory Agency

Department of Defence

Department of Home Affairs – National Resilience Taskforce

New South Wales State Emergency Service

Country Fire Service South Australia

Surf Life Saving Australia

United Firefighters Union of Australia

Nomination Form

Correctional Services Subcommittee

Chair: Nicole Jess

Members:

Australian Capital Territory Corrective Services

Corrective Services New South Wales ─ Corrective Services New South Wales Academy

Northern Territory Correctional Services

Public Service Association of New South Wales

Queensland Corrective Services

The GEO Group Australia Pty Ltd

Nomination Form

Local Government/ Government Subcommittee

Chair: Kevin Scott

Members:

Local Government New South Wales

Western Australian Local Government Association

Department of Defence

Nomination Form

Networks

Indigenous Network

Koorie Youth Council

New South Wales Police Force

New South Wales, Public Service Association Aboriginal Council

Ninti Training

Technical and Further Education South Australia, Aboriginal Access Centre

Nomination Form

Volunteer Network

Council of Australian Volunteer Fire Associations

Surf Life Saving New South Wales

Nomination Form

Registered Training Organisation Network

Australian Forensic Services Pty Ltd

Australian Fraud and Anti-Corruption Academy Pty Ltd

CBIT Digital Forensics Services Academy

Department of Defence

Department of Fire and Emergency Services

Guilford Young College

Nova Aerospace Pty Ltd

OPEC College

Nomination Form

State and Territory Training Authorities Network

Department of Training and Workforce Development, Western Australia

Department of Youth Justice, Employment, Small Business and Training, Queensland

Education New South Wales

Industry Skills Advisory Council, Northern Territory

Jobs Queensland

New South Wales Industry Advisory Body

Skills South Australia

Nomination Form

Diversity and Inclusion Network

Australian Association of Gerontology

Australian Community Industry Alliance

Dementia Australia

Diversity Australia

Diversity Council Australia

Multicultural Aged Care Partners in Culturally Appropriate Care South Australia

Multicultural Council of the Northern Territory

Tradeswomen Australia

Nomination Form

Careers and Pathways Network

To be confirmed. 

Nomination Form